Zima w bibliotece

Warsztaty plastyczne dla dorosłych, młodzież budująca mosty podczas ferii, Walentynki i Kolorowe Wyspy wymarzone przez uczestników Mamoteki. Wernisaż „Kujawy dalekie i bliskie” i wieczór z poezją Krystyny Gradowskiej w Saloniku Literackim. Na przełomie stycznia i lutego działo się w czterech ścianach Miejskiej Biblioteki Publicznej!

„Warsztaty plastyczne technik różnych” są adresowane do dorosłych amatorów sztuki. Początkujący w tej dziedzinie, ale bardziej zaawansowani uczestnicy także nie będą się nudzić, gdyż na zajęciach prowadzonych w czytelni-galerii biblioteki w każdy czwartek o godz. 16 w skupionej atmosferze relaksu poznajemy kolejno takie techniki plastyczne jak akwarela, pastele, tusz, monotypia, gwasz, tempera, rysunek ołowkiem czy węglem w klasycznych, niekonwencjonalnych odsłonach tematów. Zajęcia prowadzi Marzena C. Karcz, absolwentka PWSSP (obecnie UAP) w Poznaniu i Szkoły Graficznej w Royal Academy w Kopenhadze.

I najmłodsi podczas ferii mieli zapewnione kolorowe przygody z Panią Marzenką. W czasie zimowej aury powstały przepiękne kolorowe wyspy, a na zajęciach mamotecznych w karnawałowych nastrojach tworzyliśmy cudne korony. 12 lutego, jako preludium święta zakochanych, zaprosiliśmy dzieci na Walentynkową Mamotekę. Po poszukiwaniach serduszek ukrytych w czytelni, rozmowie o miłości, jaka zdarza w książkach dla dzieci, uczestnicy wykonali przepiękny miłosny kolaż i walentynkową biżuterię.

Na jednym ze spotkań dla naszych najmłodszych czytelników we wtorkowe popołudnie podczas Mamoteki poprosiliśmy czytelników o wybranie spośród księgozbioru ulubionej książki. Jednak ku zaskoczeniu dzieci wcale nie czytaliśmy ich jedna za drugą. Dla odmiany wykorzystaliśmy książki do zabaw – budowaliśmy z nich zawiłe labirynty, przenosiliśmy je na głowie, w wyobraźni przewracaliśmy strony językami, ćwiczyliśmy jogę z książką. Każdy narysował wymarzony przez siebie domek dla wybranej przez siebie książki. Zajęcia inspirowane były książką „Jestem Dzieckiem Książek” Oliviera Jeffersa.

Inżynierowie mostu w czasie ferii? Tak! Właśnie mosty w skupieniu powstawały w naszej czytelni, i nie chodzi wcale o ten papierowy widoczny na zdjęciu, ale o międzykulturowy most, który powstał podczas zajęć biblioterapeutycznych dla młodzieży z Zespółu Szkół nr 1 w Ciechocinku im. dr. Markiewicza. Czy to łatwe? Jasne, że nie, ale naprawdę dali radę! Czy dadzą radę zmieniać świat na lepsze? Mamy nadzieję, że po zajęciach biblioterapeutycznych w ciechocińskiej książnicy będzie im chociaż troszkę łatwiej. Również podczas weekendów odbyły się dwie sesje fabularne gier RPG, gdzie podczas nocnej ciszy i snutej przez Mistrza Gry opowieści członkowie Klubu Gier Niekomputerowych wcielali się w bohaterów i ratowali świat przed zagładą.

Czujecie, że coś Was ominęło?

Oprócz zajęć literacko-plastycznych we wtorkowe popołudnia zapraszamy 5 marca na karnawałową Mamotekę – oczywiście w przebraniach, a 12 marca odwiedzi nas ulubiony Klown Gonzo.

Podczas warsztatów ceramicznych organizowanych wspólnie z Pracownią artystyczną SZUMI NAM z Torunia przygotujemy niespodziankę na Wielkanoc, zajęcia odbędą się 20 lutego o godz. 16, będą trwały 1,5 godz. Koszt to 15 zł od osoby (Wasze prace po nałożeniu szkliwa będą do odbioru po 5 dniach) Prosimy o zapisy pod nr 54 283 44 12, osobiście bądź mejlowo na adres biblioteka.ciechocinek@gmail.com.

Lidia Wasilewska