W świecie musicali. Niezwykły koncert uczniów i seniorów

Ponad 50 artystów ze Szkoły Podstawowej nr 3, pracowni wokalnej Sławka Małeckiego przy MCK i Klubu Senior+ Niezapominajka przygotowało koncert „W świecie musicali”. Sala kina „Zdrój” 12 lutego wypełniła się po brzegi.

Publiczność wysłuchała 23 utworów z najpopularniejszych musicali, jak choćby „Deszczowej piosenki”, „Kotów”, „Skrzypka na dachu”, czy „Metra”.

– Pomysł wziął się z miłości do musicali, którą zostałam zarażona w szkole średniej przez nauczyciela wiedzy o kulturze – mówi o inicjatywie Marta Turkiewicz, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3. – Mam nadzieję, że teraz ja przekażę bakcyla moim uczniom i będziemy mieli okazję wspólnie wybrać się na musical. Często odwiedzam teatry muzyczne i od kiedy zaczęłam pracę w szkole, marzyło mi się wystawienie takiego spektaklu z uczniami. W tym roku postanowiłam zrealizować to marzenie i z pomocą moich koleżanek z pracy, Sandry Wesołowskiej i Pauliny Czyżniewskiej, powstał duży koncert z najpiękniejszymi piosenkami gatunku – opowiada.

Koncert jest owocem współpracy trzech instytucji. – Nasza szkoła od dłuższego czasu współpracuje z Klubem Senior + Niezapominajka za sprawą Iwony Ogrodowskiej, która jest inicjatorką cyklu „Pieśni i zwyczaje, które łączą pokolenia”. Koncert był jego kontynuacją, dlatego nie mogło na nim zabraknąć seniorów – mówi Turkiewicz. – Postanowiłam zaprosić do współpracy również absolwentów naszej szkoły, którzy obecnie szlifują swój warsztat wokalny pod okiem Sławka Małeckiego w MCK, co było dopełnieniem współpracy międzypokoleniowej i udowodniło, że łącząc siły możemy więcej. Myślę, że taki przekrój artystów bardzo wzbogacił ten koncert – podkreśla.

Przygotowania do koncertu trwały kilka miesięcy. Lista utworów powstała jeszcze w październiku, miesiąc później ruszyły próby. – Intensywne treningi wokalne i taneczne rozpoczęły się w ferie i trwały po kilka godzin dziennie. Ćwiczyliśmy w szkole, w kinie oraz w klubie seniora. Po powrocie do szkoły trenowaliśmy przed lekcjami, po lekcjach, bywało że wychodziliśmy z kina późnym wieczorem – opowiada Turkiewicz. – W przygotowaniach niezawodni okazali się rodzice naszych uczniów, którzy kompletowali stroje i pomagali, jak tylko mogli. Siły do pracy czerpaliśmy od najmłodszych uczestników koncertu, którzy byli pełni energii, zapału i zaangażowali się na sto procent. Starsi uczniowie wykazali się pełnym profesjonalizmem. Kto wie, może któreś z nich zostanie gwiazdą musicalu – dodaje.

Musicalowy wieczór poprowadził Miron Karlewski, absolwent „Trójki”. Koncert przygotowały Marta Turkiewicz (scenariusz, dekoracja, układy taneczne), Sandra Wesołowska (oprawa muzyczna, układy taneczne), Paulina Czyżniewska (dekoracja, układy taneczne), pomocą służyły także Iwona Ogrodowska, Wiesława Wiśniewska, Aleksandra Gawinecka, Martyna Jastrzębska oraz rodzice uczniów. Nagłośnienie i obsługę koncertu zapewnił Leszek Promiński.